Rozdrażnienie, niskie poczucie własnej wartości, izolowanie się – kiedy tego typu objawy pojawiają się u nastolatka, często pada stwierdzenie, że przecież to taki wiek. Że adolescencja to czas zmian, burz emocjonalnych, że to normalne, przejściowe i z pewnością minie.
A czy tak jest?
Różnie bywa.
Może być tak, że takie symptomy (te trzy z pierwszego zdania) są przejściowym etapem w okresie dojrzewania, ale może być również tak, że to już objawy depresji.
Statystyki pokazują różne dane na temat liczby chorujących na depresję w Polsce nastolatków, ale najczęściej liczby oscylują wokół 20 procent!
To olbrzymia liczba, co piąty nastolatek choruje na depresję, a trzeba pamiętać, że depresja to nie jest długo utrzymujący się smutek, jak wiele osób sądzi, ale zespól objawów, które należy leczyć.
Głównie dlatego, że depresja to choroba śmiertelna.
Tak! – śmiertelna.
Ponieważ nieleczona, długo utrzymująca się depresja to występowanie myśli samobójczych, które mogą się zmienić w plan, a następnie próbę samobójczą.
To bardzo niebezpieczna choroba, a w okresie dojrzewania bardzo łatwo można przegapić u nastolatków pierwsze symptomy, ponieważ część z nich przypisywana jest okresowi buntu młodzieńczego, przez który nastolatek może właśnie przechodzić.
A zatem jakie są objawy depresji u nastolatków?
Na co powinniśmy jako dorośli obecni w życiu młodego człowieka zwrócić uwagę, aby jak najszybciej udać się do specjalisty?
1. Izolowanie się, ograniczanie kontaktu z innymi, tajemniczość, wręcz wycofanie i unikanie.
2. Niskie poczucie własnej wartości, negatywne myśli o sobie, ale nie tylko – również negatywne myślenie na temat otoczenia, świata i swojej przyszłości.
3. Przygnębienie, ale także duża drażliwość, która właśnie jest szczególnie charakterystyczna w przebiegu depresji u nastolatków.
4. Trudności z koncentracją, zapamiętywaniem, szybkie zapominanie.
5. Zmęczenie, trudności w rozpoczęciu jakiejkolwiek aktywności, w wypełnianiu obowiązków, ale także nierealizowanie pasji, niewykonywanie czynności, które wcześniej sprawiały przyjemność.
6. Zachowania autodestrukcyjne – pojawienie się używania alkoholu, innych używek, samookaleczenia, wypowiadanie myśli rezygnacyjnych i na temat śmierci.
7. Trudności związane ze snem i apetytem.
Bądźmy jako dorośli czujni, rozmawiajmy z młodzieżą, nie obawiajmy się zapytać, kiedy zaobserwujemy któreś z powyższych objawów.
Sylwia Lipińska-Wycisk