Zapisz się na konsultację psychologiczną. Zadzwoń lub napisz:

574 09 44 38        kontakt@pracowniapomoc.pl

O... kryzysach! 

Czy przypominasz sobie sytuację, w której nie potrafiłeś osiągnąć ważnego dla siebie celu życiowego? A może potrafisz sobie przypomnieć sytuację, w której czuła_eś zagubienie, zamieszanie, miała_eś dużo wątpliwości?

Jeśli tak, to znaczy, że doświadczyła_eś kryzysu.

 

Przeżywanie kryzysów jest czymś powszechnym, bo często się zdarza, że radzimy sobie z różnymi sytuacjami do pewnego momentu – czasem, choć chcemy sobie poradzić ze stresem, złością, bezradnością, to może się zdarzyć, że sytuacja nas przerośnie, a nasze dotychczasowe strategie radzenia sobie nie pomogą.

 

W ciągu życia możemy doświadczać różnych kryzysów:

 kryzysów rozwojowych – takich, które zachodzą po prostu w toku naszego życia i ich występowanie jest naturalne; to kryzysy, które powodują zwrot życiowy, np. zmiana szkoły, podjęcie pracy, wejście w związek partnerski;

 kryzysów sytuacyjnych – rzadkich wydarzeń, nadzwyczajnych – nie można ich przewidzieć, ani kontrolować, np. katastrofy, gwałtowne i niezależne od nas zmiany;

 kryzysów egzystencjalnych – są one naszymi wewnętrznymi wątpliwościami, zastanawianiem się nad celem życia, niezależnością, wolnością, wartościami.

 

Kiedy mówi się o kryzysach często pierwsza myśl jest taka, że kryzys jest przytłaczający, obezwładniający, odbiera energię do działania, sprawia, że w życiu czujemy duży dyskomfort.

Czasami pewne kryzysy mogą być jednak okazją, szansą na zmianę, na podjęcie nowych działań, na zwrócenie się po pomoc lub poszukanie wsparcia profesjonalnego.

W czasie, kiedy tak naprawdę ciągle doświadczamy kryzysów w związku ze sprawami okołopandemicznymi szczególnie ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne i emocje.

Szukanie pomocy wśród bliskich lub szukanie pomocy profesjonalnej, psychologicznej czy psychiatrycznej jest niezwykle ważne.

Nie zostawajcie sami ze swoimi problemami.

 

Sylwia Lipińska-Wycisk

Kryzys

05 kwietnia 2021