Zapisz się na konsultację psychologiczną. Zadzwoń lub napisz:
574 09 44 38 kontakt@pracowniapomoc.pl
O... kryzysach!
Czy przypominasz sobie sytuację, w której nie potrafiłeś osiągnąć ważnego dla siebie celu życiowego? A może potrafisz sobie przypomnieć sytuację, w której czuła_eś zagubienie, zamieszanie, miała_eś dużo wątpliwości?
Jeśli tak, to znaczy, że doświadczyła_eś kryzysu.
Przeżywanie kryzysów jest czymś powszechnym, bo często się zdarza, że radzimy sobie z różnymi sytuacjami do pewnego momentu – czasem, choć chcemy sobie poradzić ze stresem, złością, bezradnością, to może się zdarzyć, że sytuacja nas przerośnie, a nasze dotychczasowe strategie radzenia sobie nie pomogą.
W ciągu życia możemy doświadczać różnych kryzysów:
kryzysów rozwojowych – takich, które zachodzą po prostu w toku naszego życia i ich występowanie jest naturalne; to kryzysy, które powodują zwrot życiowy, np. zmiana szkoły, podjęcie pracy, wejście w związek partnerski;
kryzysów sytuacyjnych – rzadkich wydarzeń, nadzwyczajnych – nie można ich przewidzieć, ani kontrolować, np. katastrofy, gwałtowne i niezależne od nas zmiany;
kryzysów egzystencjalnych – są one naszymi wewnętrznymi wątpliwościami, zastanawianiem się nad celem życia, niezależnością, wolnością, wartościami.
Kiedy mówi się o kryzysach często pierwsza myśl jest taka, że kryzys jest przytłaczający, obezwładniający, odbiera energię do działania, sprawia, że w życiu czujemy duży dyskomfort.
Czasami pewne kryzysy mogą być jednak okazją, szansą na zmianę, na podjęcie nowych działań, na zwrócenie się po pomoc lub poszukanie wsparcia profesjonalnego.
W czasie, kiedy tak naprawdę ciągle doświadczamy kryzysów w związku ze sprawami okołopandemicznymi szczególnie ważne jest dbanie o zdrowie psychiczne i emocje.
Szukanie pomocy wśród bliskich lub szukanie pomocy profesjonalnej, psychologicznej czy psychiatrycznej jest niezwykle ważne.
Nie zostawajcie sami ze swoimi problemami.
Sylwia Lipińska-Wycisk